czwartek, 18 marca 2010

Strój kapłana


1. Humerał jest przyłbicą zbawienia, ochroną od szatanów.

Najpierw kapłan narzuca go głowę, a potem spuszcza na ramiona i zawiązuje. Jest to lniana chusta, z długimi sznurkami do obwiązania sie wokół ciała, która ze względów praktycznych ma zasłaniać wystającą spod alby sutannę.

2. Alba jest symbolem doskonałej czystości. Następnie kapłan ubiera albę długą, sięgającą kostek szatę.

3. Sznur oznacza czystość kapłańską. Biodra, kapłan przewiązuje sznurkiem (cingulum).

4. Manipularz niegdyś przeznaczony do ocierania potu, przypomina nam obowiązek pracy na ziemi w dolinie łez. Na koniec kapłan nakłada manipularz na lewe przedramię.

5. Stuła jest zaszczytną oznaką, symbolem nieśmiertelności. Kolejną szata jest stuła długi pasek materiału z trzema wyhaftowanymi krzyżami, którą kapłan zakłada na szyję i krzyżuje na piersiach.

6. Ornat jest godłem miłości, która czyni jarzmo Pańskie słodkim i miłym. Na to wszystko ksiądz zakłada ornat. We Mszy Trydenckiej używa się najczęściej ornatów różniących się znacznie od używanych na Nowej Mszy. Jest to przeważnie szata nie przykrywająca ramion, przypominająca kształtem skrzypce z wyhaftowanym na plechach krzyżem. Istnieją różne rodzaje ornatów, np. z krzyżem z przodu ornatu, a z tyłu z pionowym paskiem ozdobionym symbolami Eucharystycznymi. Nazywamy je ogólnie ornatami rzymskimi, trydenckimi lub barokowymi. Można też używać, tzw. ornatów gotyckich, przypominających współczesne, ale nieco węższe i dłuższe. Ornat jest najbardziej zdobioną ze wszystkich szatą.

7. Biret nakrycie głowy duchownych Kościoła Katolickiego. Noszenie biretu jest także znakiem powagi i godności Kościelnej.

(Zdjęcie i opis pochodzą ze strony http://msza.net/i/om03.html)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.