Jeszcze wczoraj wspominaliśmy Narodzenie Naszego Pana i jego Objawienie, a dzisiaj już nasze myśli kierują się Jego Męce.
Przedpoście czyli czas Siedemdziesiątnicy (Tempus Septuagesimæ), wprowadził do kalendarza w VII papież św. Grzegorz I Wielki. Jest to swoiste przygotowanie do Wielkiego Postu obejmującego trzy kolejne niedziele przed Środą Popielcową: Niedziela Siedemdziesiątnicy (zwana Niedzielą Starozapustną), Niedziela Sześćdziesiątnicy (Mięsopustna) i Niedziela Pięćdziesiątnicy (Zapustna).
Niedziele składające się na okres Przedpościa wiązały się z rzymską tradycją procesji odbywanych kolejno do kościołów św. Wawrzyńca za murami, św. Pawła za murami i św. Piotra, w czasach, gdy mieszkańców miasta niepokoiły ataki Longobardów. Dzisiaj świątynie te są kościołami stacyjnymi w kolejno przypadające niedziele tego okresu. Okres Przedpościa, podobnie jak czas Wielkiego Postu, charakteryzuje użyciem w liturgii szat w kolorze fioletowym. Również w tym czasie nie śpiewa się ani Gloria, ani Alleluja. Głównym motywem w liturgii Przedpościa jest pokój, z którym łączą się pewne elementy pokutne akcentowane wyraźniej w Wielkim Poście.
W niedzielę Siedemdziesiątnicy Mszę Św. w NFRR celebrował x. Tomasz.
Prosimy o łaskę zdrowia dla x. Bartka.