wtorek, 26 sierpnia 2014

N.M.P. Jasnogórskiej

Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej czyli Częstochowskiej, patronki parafii.

Tradycja głosi, że obraz został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Wizerunek z Jerozolimy do Konstantynopola miał przewieźć cesarz Konstantyn. Służący w wojsku cesarskim książę ruski Lew zapragnął przenieść obraz na Ruś. Cesarz podarował mu wizerunek i od tego czasu obraz otaczany był na Rusi wielką czcią.
W XIV wieku książę Władysław Opolczyk sprowadził do Częstochowy z Węgier paulinów. Bardzo szybko do obrazu zaczęli przybywać pierwsi pielgrzymi, którzy dzięki modlitwie do Maryi doznawali wielu łask.
Na Wielkanoc 1430 r. dwaj panowie polscy i książę ruski dokonali napaści na Jasną Górę. Kiedy okazało się, że wyposażenie klasztoru jest dość skromne – ukradli naczynia i sprzęty liturgiczne, kielichy, krzyże i ozdoby. Odarli także cudowny obraz ze złota i klejnotów, którymi przyozdobili go pobożni pielgrzymi. Wreszcie przecięli twarz Maryi cięciem szabli.

Źródła:
brewiarz.plW ten uroczysty dzień Mszę Św. w NFRR celebrował pasjonista o. Jakub Gis. Ceremoniarzem był Michał, kleryk IBP.
Zdjęcia P. Krystyna Lipowiecka
Więcej zdjęć w galerii (po prawej stronie).